Cayenne
- Pálivosť: 30 000 až 50 000 SHU
- Krajina pôvodu: Južná Amerika (pravdepodobne oblasť dnešnej Francúzskej Guayany alebo Brazílie)
- Odroda: Capsicum annuum
Cayenne, známa aj ako kajenské korenie, je typ červenej chilli papričky, ktorá je široko používaná v kuchyniach po celom svete. Má podlhovastý tvar, zvyčajne 10 až 25 cm dlhý, s hladkým, tenkým povrchom. Pri dozrievaní sa farba papričky mení zo zelenej na jasne červenú. Vzhľadom na svoju strednú až vyššiu úroveň pálivosti je populárna v kuchyniach, ktoré preferujú pikantné jedlá.
O papričke
- Rastlina cayenne môže dosiahnuť výšku až 1 meter a rastie ako ker s tenkými, štíhlymi plodmi.
- Papričky sú štíhle, podlhovasté a hladké. Ich farba prechádza od zelenej až po jasne červenú pri dozrievaní.
- Okrem pálivosti má cayenne aj mierne ovocnú chuť, ktorá dodáva jedlám hĺbku a intenzitu.
Ako veľmi pálivé je Cayenne (kajenské korenie)
Cayenne (kajenské korenie) patrí medzi stredne až výrazne pálivé papričky. Jej pálivosť sa pohybuje v rozmedzí 30 000 až 50 000 jednotiek SHU (Scoville Heat Units).
Táto úroveň pálivosti znamená, že Cayenne dodá jedlu silný, štipľavý náboj, ale stále je znesiteľná pre ľudí, ktorí majú radi pikantné jedlá. Je vhodná na pridanie intenzívnej, ale nie extrémnej štipľavosti do rôznych jedál a korenín.
Zaujímavosti
- História: Paprička cayenne má dlhú históriu a bola používaná pôvodnými obyvateľmi Ameriky ako liečivo a korenie už tisíce rokov pred príchodom Európanov. Dnes je rozšírená po celom svete a je základnou ingredienciou v mnohých pikantných omáčkach a koreninách.
- Použitie: Najčastejšie sa cayenne používa vo forme sušeného a mletého prášku, známeho ako kajenské korenie. Pridáva sa do omáčok, marinád, polievok a ďalších jedál na zvýraznenie ich pálivosti. Je tiež kľúčovou zložkou v niektorých pikantných zmesiach korenín, ako sú rôzne karí a chilli prášky.
- Liečivé účinky: Kajenské korenie je známe aj pre svoje zdravotné benefity. Obsahuje vysoké množstvo kapsaicínu, látky, ktorá má protizápalové, analgetické a termogénne vlastnosti. Používa sa pri podpore trávenia, zlepšovaní krvného obehu a dokonca aj pri chudnutí, pretože môže zvyšovať metabolizmus.
- Pestovanie: Cayenne je relatívne nenáročná na pestovanie. Najlepšie rastie v teplom a slnečnom prostredí, s dobre odvodnenou pôdou. Papričky sa zberajú, keď dosiahnu plnú zrelosť, teda keď sú úplne červené.
- Kulinárske využitie: Okrem pikantnosti, ktorú pridáva do jedál, sa cayenne používa aj na konzervovanie potravín, pretože kapsaicín má konzervačné vlastnosti. V kombinácii s inými bylinkami a koreninami môže cayenne vytvárať komplexné chuťové profily, ktoré sú obľúbené v ázijskej, mexickej, africkej a karibskej kuchyni.
Cayenne je dôležitou zložkou v kuchyniach po celom svete a je cenená nielen pre svoju schopnosť dodať jedlám pikantnú chuť, ale aj pre svoje zdravotné prínosy. Je to ideálne korenie pre tých, ktorí majú radi stredne až výrazne pikantné jedlá.